Úvod > Aktuality > 14 dní dobrovolného hasiče

14 dní dobrovolného hasiče

25.10.2018

Jak jistě víte, tak jednotky dobrovolných hasičů se skládají z lidí, kteří to nemají jako svoje hlavní zaměstnání, ale provozují tuto činnost ve svém volném čase. Pojďme si ukázat, jak může vypadat takových 14 dní člena JSDH.

V naší jednotce působí 14 členů. Kromě velitele jednotky, který je zaměstnanec města Nechanice, a má tuto činnost zakotvenou v pracovní smlouvě, vykonávají ostatní členové činnost ve svém volném čase. Naše jednotka je vedena jako JPO II/1, což znamená, že musí být schopna vyjet v minimálním počtu 1+3 do 5 minut od vyhlášení poplachu a to 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Někteří členové působící v jednotce, pracují na území Nechanic, a v případě potřeby, pokud to jejich pracoviště dovolí, mohou vyjet ve své pracovní době. 14 ti denní pracovní týden pak může vypadat následovně.

Pátek 5.10.2018, po celotýdenním shonu v práci máte konečně klid. Klid a čas na to, být se svou rodinou. Večer uleháte do postele, ve 23:02 přichází výzva – POŽÁR ELEKTRO (více zde). Rychle obléknout a bezpečně se dostat do hasičárny, tam zase převléknout do zásahového oděvu a vyjet. To vše do 5ti minut od přijetí výzvy. Zpět domů se dostáváte po necelé hodince. Takže osprchovat a hurá na kutě. Víkend si užijete v klidu. Načerpáte energii a v pondělí zase do pracovního procesu.

Pondělí 8.10.2018, blíží se konec pracovní doby a přemýšlíte nad podvečerním programem. 6 minut před koncem pracovní doby přichází výzva – POŽÁR NÍZKÉ BUDOVY (více zde). Takže opět stejný proces. Z výjezdu se vracíte po více jak 2,5 hodinách. Tím to ale nekončí – je potřeba uklidit, vyčistit a umýt vybavení, použité při zásahu. Doplnit materiál v autech tak, aby byla připravena k akci. Domů se dostáváte až po 20h. Rychle zvládnout domácí povinnosti, které se v tento čas dají ještě zvládnout, zbytek musí počkat na další den.

Úterý 9.10.2018, chystáte se na polední pauzu, ale není vám to přáno. 10 minut před polednem přichází další výzva – ÚNIK NEBEZPEČNÉ LÁTKY (více zde). Tentokrát je to jeden z těch kratších zásahů. I s debriefingem jste za na necelou hodinku doma. Rychle oběd a zase zpátky do práce.

Dva dny proběhnou v naprostém normálu. Pak přijde opět konec pracovního týdne a s ním pátek 12.10.2018. V 17h to zabalíte v práci a jdete domů, ke své rodině. Uvaříte si kávu, uděláte si pohodlí a 18 minut po 17h to přijde – DOPRAVNÍ NEHODA VYPROŠTĚNÍ (více zde). Domů se dostáváte za více jak dvě hodiny.

Víkend je jinak normální. Jenom v pondělí 15.10.2018 6 minut po 1h ranní si „odskočíte“ k dopravní nehodě, kde se motocyklista srazil se srnou. Naštěstí bez zranění řidiče. Srna bohužel zraněná utekla kamsi do přírody. Opláchnete tedy komunikaci od krve a po přibližně 3/4 hodince už jste na cestě domů.

Úterý 16.10.2018, po polední pauze přichází takový ten poobědový útlum, z toho vás vytrhne 1 minutu po půl 2 další výzva k zásahu – tentokrát POŽÁR NÍZKÉ BODOVY (více zde) Domů se vrátíte po více jak 3 hodinách. Opět probíhá debriefing, uklízí se technika, doplňuje voda a spousta další práce. Po cca 3/4 hodince máte techniku připravenou a můžete jít domů. Tam se ale dlouho neohřejete, protože už v 17:30 přichází další výzva. POŽÁR POLE (více zde) a tak vyjíždíte. Naštěstí „jen“ neohlášené pálení. Takže za půl hoďky už jste na cestě domů.

Středa 17.10.2018, v práci v plném kole a v 15:23 přichází výzva – DOPRAVNÍ NEHODA VYPROŠTĚNÍ (více zde). Vyjíždíte. Jde „jen“ o plechy. Takže za hodinku odcházíte z hasny zpět do práce.

I takhle může vypadat obyčejných 14 dní dobrovolného hasiče - 10 hodin svého času věnovaných na pomoc, pro vás, neznámým lidem, kteří byli v nouzi.

Říká se, že čas je nejdražší komodita, protože když ho někomu věnujete, už to nemůžete vzít zpět.

Jakých jste měli posledních 14 dní vy?