Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > 14 dní dobrovolného hasiče

14 dní dobrovolného hasičeDatum konání:
25.10.2018

Jak jistě víte, tak jednotky dobrovolných hasičů se skládají z lidí, kteří to nemají jako svoje hlavní zaměstnání, ale provozují tuto činnost ve svém volném čase. Pojďme si ukázat, jak může vypadat takových 14 dní člena JSDH.

 

V naší jednotce působí 14 členů. Kromě velitele jednotky, který je zaměstnanec města Nechanice, a má tuto činnost zakotvenou v pracovní smlouvě, vykonávají ostatní členové činnost ve svém volném čase. Naše jednotka je vedena jako JPO II/1, což znamená, že musí být schopna vyjet v minimálním počtu 1+3 do 5 minut od vyhlášení poplachu a to 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Někteří členové působící v jednotce, pracují na území Nechanic, a v případě potřeby, pokud to jejich pracoviště dovolí, mohou vyjet ve své pracovní době. 14 ti denní pracovní týden pak může vypadat následovně.

 

Pátek 5.10.2018, po celotýdenním shonu v práci máte konečně klid. Klid a čas na to, být se svou rodinou. Večer uleháte do postele, ve 23:02 přichází výzva – POŽÁR ELEKTRO (více zde). Rychle obléknout a bezpečně se dostat do hasičárny, tam zase převléknout do zásahového oděvu a vyjet. To vše do 5ti minut od přijetí výzvy. Zpět domů se dostáváte po necelé hodince. Takže osprchovat a hurá na kutě. Víkend si užijete v klidu. Načerpáte energii a v pondělí zase do pracovního procesu.

 

Pondělí 8.10.2018, blíží se konec pracovní doby a přemýšlíte nad podvečerním programem. 6 minut před koncem pracovní doby přichází výzva – POŽÁR NÍZKÉ BUDOVY (více zde). Takže opět stejný proces. Z výjezdu se vracíte po více jak 2,5 hodinách. Tím to ale nekončí – je potřeba uklidit, vyčistit a umýt vybavení, použité při zásahu. Doplnit materiál v autech tak, aby byla připravena k akci. Domů se dostáváte až po 20h. Rychle zvládnout domácí povinnosti, které se v tento čas dají ještě zvládnout, zbytek musí počkat na další den.

 

Úterý 9.10.2018, chystáte se na polední pauzu, ale není vám to přáno. 10 minut před polednem přichází další výzva – ÚNIK NEBEZPEČNÉ LÁTKY (více zde). Tentokrát je to jeden z těch kratších zásahů. I s debriefingem jste za na necelou hodinku doma. Rychle oběd a zase zpátky do práce.

 

Dva dny proběhnou v naprostém normálu. Pak přijde opět konec pracovního týdne a s ním pátek 12.10.2018. V 17h to zabalíte v práci a jdete domů, ke své rodině. Uvaříte si kávu, uděláte si pohodlí a 18 minut po 17h to přijde – DOPRAVNÍ NEHODA VYPROŠTĚNÍ (více zde). Domů se dostáváte za více jak dvě hodiny.

 

Víkend je jinak normální. Jenom v pondělí 15.10.2018 6 minut po 1h ranní si „odskočíte“ k dopravní nehodě, kde se motocyklista srazil se srnou. Naštěstí bez zranění řidiče. Srna bohužel zraněná utekla kamsi do přírody. Opláchnete tedy komunikaci od krve a po přibližně 3/4 hodince už jste na cestě domů.

 

Úterý 16.10.2018, po polední pauze přichází takový ten poobědový útlum, z toho vás vytrhne 1 minutu po půl 2 další výzva k zásahu – tentokrát POŽÁR NÍZKÉ BODOVY (více zde) Domů se vrátíte po více jak 3 hodinách. Opět probíhá debriefing, uklízí se technika, doplňuje voda a spousta další práce. Po cca 3/4 hodince máte techniku připravenou a můžete jít domů. Tam se ale dlouho neohřejete, protože už v 17:30 přichází další výzva. POŽÁR POLE (více zde) a tak vyjíždíte. Naštěstí „jen“ neohlášené pálení. Takže za půl hoďky už jste na cestě domů.

 

Středa 17.10.2018, v práci v plném kole a v 15:23 přichází výzva – DOPRAVNÍ NEHODA VYPROŠTĚNÍ (více zde). Vyjíždíte. Jde „jen“ o plechy. Takže za hodinku odcházíte z hasny zpět do práce.

 

I takhle může vypadat obyčejných 14 dní dobrovolného hasiče - 10 hodin svého času věnovaných na pomoc, pro vás, neznámým lidem, kteří byli v nouzi.

 

Říká se, že čas je nejdražší komodita, protože když ho někomu věnujete, už to nemůžete vzít zpět.

Jakých jste měli posledních 14 dní vy?


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů