Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Zasloužilý hasič Jan Novák

Zasloužilý hasič Jan NovákDatum konání:
28.9.2016

Pan Jan Novák žil mezi námi 74 let.

První kontakt s hasiči mu učaroval v roce 1954, kdy jako dvanáctiletý se stal jedním ze zakládajících členů vznikajícího dětského kolektivu. Za člena sboru dobrovolných hasičů byl přijat v roce 1957. Postupně ve Sdružení dobrovolných hasičů Nechanice vedl několik let kroužek mladých hasičů, byl řidičem požárního vozidla, strojníkem, preventystou, členem zásahové jednotky, členem výboru a od roku 1963 působil ve funkci velitele sboru až do roku 1968 kdy byl zvolen starostou sboru. Zároveň řadu let působil ve funkci instruktora okrsku. V letech 1972 až 1977 byl předsedou okresního výboru svazu požární ochrany Hradec Králové. V roce 1976 absolvoval s vyznamenáním dálkovou školu svazu požární ochrany v Bílých Poličanech. V roce 1984 ukončil s úspěchem dálkové studium dvouleté nástavby školy požární ochrany ve Frýdku Místku. Mezi  roky 1977 až 1989 byl náčelníkem okresní inspekce požární ochrany Hradec Králové a místopředsedou okresního výboru svazu požární ochrany. Od roku 2006 je držitelem titulu zasloužilý hasič. Při obecních volbách v roce 1989 byl zvolen členem obecního zastupitelstva a jako člen jeho výboru byl zvolen starostou MěÚ Nechanice. Uvolněným starostou v této funkci byl čtyři volební období. Podílel se na realizaci integrovaného záchranného systému v okrese Hradec Králové a na ustavení jednotky požární ochrany druhého stupně v Nechanicích. Mimo četná uznání své práce obdržel za celoživotní přínos na poli požární ochrany v roce 2000 z rukou ministra vnitra medaili hasičského záchranného sboru ČR Za zásluhy o bezpečnost. Přestože mu současný zdravotní stav nedovoloval aktivně se podílet na veřejné činnosti, se zájmem sledoval dění nejen na všech úsecích požární ochrany. Svoje životní zkušenosti uplatňoval v příspěvcích a diskuzích s občany na veřejných jednáních regionu. Zapsal se tak nezapomenutelně do historie nejen našeho sboru, ale všude kde působil a pracoval.

Čest jeho památce.

Jan Novák Jan Novák s nejmladší dcerou, která je rovněž členkou SDH Nechanice Jan Novák Některá vyznamenání Jana Nováka