Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > 60. jubileum velitele JSDH a SDH

60. jubileum velitele JSDH a SDHDatum konání:
2.7.2022

Jak jste si mohli všimnout, v sobotu 2.7.2022 proběhlo prověřovací cvičení naší jednotky. Kromě ověření bodů, které jsou podrobněji popsány v článku o samotném cvičení, mělo toto cvičení ještě jeden “tajný“ bod - překvapit našeho velitele jednotky, který den před tím oslavil životní jubileum 60 let. Do příprav této akce se zapojila celá jednotka, SDH i okrsek č. 13 Nechanice. Od členů jednotky dostal jubilant dort, kterému byla předlohou naše stará CAS 32 T 148, dále převzal od zástupců výboru SDH Nechanice skleněnou plaketu, díky které mu byl doživotně propůjčen titul Velitele SDH Nechanice, kterým v současnosti je, a věříme, že tuto funkci bude ještě nějaký ten rok zastávat. Od zástupců výboru okrsku č. 13 převzal dárkový koš.

Nemohl chybět samozřejmě přípitek, byť nealkoholickým, šampaňským. Po přípitku jsme naplánovali “společné focení“, při kterém jsme si nemohli odpustit koupel v kádi.

 

Na tomto místě bychom rádi poděkovali městu Nechanice, coby zřizovateli jednotky, a vedení HZS KHK za možnost uspořádat toto prověřovací cvičení.

Po ukončení činnosti na místě bylo naplánované další překvapení, posezení v hasičské zbrojnici, kde bylo připraveno pro přítomné drobné občerstvení.


Jan Galásek

Za svůj život má za sebou bohatou hasičskou historii. Do bližšího kontaktu s hasiči se dostal kolem roku 1983, kdy poznal, v té době teprve svého budoucího tchána, Jana Nováka. Více o tomto významném členovi našeho SDH se můžete dočíst zde. Hasičina ho nakonec nadchla natolik, že se 15.7.1985 stal členem SDH Nechanice, kde je nepřetržitým členem a v současné době zde zastává funkci Velitele SDH. Od 1.2.1996 do současnosti zastává tuto funkci i v okrsku č. 13. V roce 2010 byl zvolen do výkonného výboru okresního sdružení Hradec Králové, kde působí též do současnosti. Za dobu členství u SDH Nechanice získal řadu ocenění, mezi nejvýznamnější patří Medaili Sv. Floriana, který převzal z rukou starosty krajského sdružení hasičů v roce 2012. V roce 2017 mu bylo uděleno jeho dosud nejvyšší vyznamenání, konkrétně  „Za mimořádné zásluhy“.

Velitel JSDH jubileum_01.jpg

Hasičina jej uchvátila natolik, že 1.1.1988 nastoupil k Závodnímu požárnímu sboru Letecké opravny Malešice a 6.5.1988 absolvoval úspěšně základní kurz. V Leteckých opravnách Malešice působil až do konce dubna 1990. Od května téhož roku nastoupil k Závodnímu požárnímu sboru ZVU, kde 6.5.1991 úspěšně absolvoval velitelský kurz a 1.10.1991 se stal velitelem směny a od 1.9.1993 zastával funkci velitele Hasičského záchranného sboru podniku ZVU. Tuto funkci musel bohužel k 31.3.1995 opustit pro nedostačující vzdělání. Proto ještě téhož roku nastoupil k dálkovému studiu Požární ochrany ve Frýdku-Místku, kterou úspěšně zakončil maturitní zkouškou v roce 1997. Z vyplývajících informací vedení ZVU bylo zřejmé brzké zrušení HZSp ZVU a.s., a proto na konci roku 1996 od sboru odchází (HZSp ZVU a.s. byl zrušen v srpnu 1998). Od 1.1.1997 je zaměstnán u města Nechanice coby velitel JSDH Nechanice, kde krom této činnosti je ještě vedoucím pracovníkem údržby města.